sunnuntai 27. heinäkuuta 2014

Mitä saa kolmella eurolla terveelliseen ostoskoriin?


Hemmottelin itseäni ostamalla Cookies & Cream -makuisen Quest Barin tässä yksi päivä. Kolme euroa yhdestä (suhteellisen järkeviä ainesosia sisältävästä) proteiinipatukasta tuntui tuimalta hinnalta, joten heräsin miettimään, mitä tuolla kolmella eurolla saakaan terveelliseen ostoskoriin ruokakaupasta.


Kasvikset:
* Kolme kiloa suomalaista kesäkurpitsaa
* Kaksi kiloa suomalaisia tomaatteja
* Kaksi kiloa suomalaista kurkkua
* Reilun kilon myskikurpitsaa tai bataatteja
* 750 grammaa kypsytettyjä (mutta välillä silti ei-ihan-niin-kypsiä) avokadoja
* 2-3 salaattipuskaa (lajikkeesta riippuen)
* Kaksi kiloa kotimaisia porkkanoita

Proteiinit:
* Melkein kolme pahvitötsää luomupapuja
* Vajaa puoli kiloa pakastettua pangasiusfilettä (valkoista vähärasvaista kalaa)
* Kaksi isoa kennoa vapaan kanan munia tai ainakin yhden pienen kennon luomumunia
* Puolitoista pakettia kuivia punaisia linssejä 

Hiilihydraatit:
* Kaksi kiloa tummaa riisiä
* Kaksi 400 gramman pakettia tattarisuurimoita
* Lähes saman verran hirssiä
* 500 gramman pahvilaatikollisen spelttijauhoja
* Noin 2,5 kiloa kaurahiutaleita

Rasvat:
* 300 gramman pussillisen kookosjauhoja 
* Lähes 200 grammaa kuorellisia manteleita
* 750 grammaa pellavansiemenrouhetta
* Puoli kiloa auringonkukansiemeniä
* Melkein kilon pussin maapähkinöitä tai melkein purkin maapähkinävoita

Nyt on halpaa kuin makkara syödä terveellisesti. Siksipä kannattaa ladata ostoskori täyteen ihania suomalaisia vihanneksia ja nauttia niiden vitamiineista raakana niin usein kuin mahdollista. 

Yksi johtopäätelmä tästä laskelmasta on myös, että luonnonmukaisesti syöminen on edullista kesällä jopa Suomessa, jos jättää turhat kikkailut pois ja keskittyy itse alusta asti valmistettuun perusruokaan. 


Pienet ekstraherkut silloin tällöin eivät kaada budjettia, ja jos perjantaisen erikoiskahvin tai lauantain saunajuoman sijaan haluaa jonkun ihanan spesiaaliherkun, niin sehän on enemmän kuin pätevä vaihtokauppa - näin budjettimielessä.

Rentoa sunnuntaita!
       

18 kommenttia:

  1. Omg noi cookies n cream patukat on kyllä niin ykkösiä! iHerbistähän niitä saakin melko edullisesti eikä kappalehinnaksi jää kun alle 2e... Mutta suolasen hintasia vielä suomessa, totta! Hei nyt on pakko kysyä mistä oot löytänyt pangasiusta!? Oon etsiny ehkä kaikkialta, enkä mistään löytäny. Just kiva kun ei jää sen kilohinnaksi kovin paljoa... :)



    http://lottejedi.blogspot.fi
    http://annekatariina.blogspot.fi

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mites iHerbistä tilatessa nuo tullit jne.? Kerro toki tilauskokemuksesta ja mitä muuta sieltä kannattaa tilata jos viitsit, itse olen niin ulalla tästä nettishoppauksesta! :)

      Pangasiusta ostin Prismasta pk-seudulla, pakastealtaassa tilapian vieressä muovisäkissä fileinä. Lähistölle oli myös seitejä jne. pakettiin pakattuja kalatuotteita :) On kyllä hyvää, edullista ja nälän loitolla pitävää: 2 grammaa rasvaa ja 18 grammaa protskua 100 grammassa.

      Poista
    2. Kiitos vastauksesta! Yritän ettiä ;)
      iHerbistä jos tilaa, maksaa yks laatikko 19,97e (12kpl). Se painaa alle 1814g (4pounds) Joten saa edullisimpaan kuljetukseen 4 dollaria(tällä tosin kestää muutama viikko) DHL:n kuljetus on 8dollaria(ei paino rajoitusta), mutta tulee parissa päivässä! Tullejahan ei tarvi maksaa, jos tuotteen hinta on alle 22e. Muuten tullit on muistaakseni se 24%

      Mun ekat ehkä 20 tilausta ei "jääny tullin käsiin"(ei tullu mitään laskuja), Sen jälkeen on jokainen maksanu, mutta kiltisti vaan maksan :D on silti selkeesti edullisempaa.

      Tilaan abaut kaikki "pillerit" sieltä. Jenkeissä esim vitamiinien suositukset on korkeemmalla, joten tuotteet on vahvempia ja selkeesti edullisempia. Sieltä saa myös selkeesti parempia probiootteja(ei tosin kannata missään nimessä ottaa halvinta) ja opti-msm:ä. Ja tietenkin! Steviaa tilaan aina ison kasan! Orgaanista ja paljon eri maku vaihtoehtoja. Ja siis sieltähän saa kaikkea mulpereista kahviin ja pesuaineisiin. Suosittelen!

      Ja todella turvallista kanssa! Kerran oli carob -pussi räjähtänyt matkallaan ja sain siitä suuret pahoittelut ja rahat takaisin. :)

      Poista
    3. Voi ihanaa, kiitos että näit näin paljon vaivaa asian selvittämisessä tällaiselle nettishoppailunoviisille! Arvostan todella vaivannäköäsi :) Kuulostaa vallan mainiolta tavalta hankkia spessujuttuja, aion ehdottomasti katsoa asiaa tarkemmin! Tuo Questien hinta on kyllä todella hyvä tuolla, ja monet muutkin jutut tuntuvat iHerbissä olevan ihan edullisimmallaan.

      Poista
  2. Tää oli tosi kiva postaus, pitää kokeilla tota myskikurpitsaa :)!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kokeile ihmeessä, just söin sitä päivällisellä - ihanaa! Ei niin makeaa kuin bataatti, muuten samankaltaista. Tykkään just siksi siitä enemmän kuin bataatista; sokeria on vähemmän (bataatti 7 g vs. kurpitsa 3 g / 100 g). Myskikurpitsaa saa nykyään aika hyvin Prismasta ainakin pk-seudulla vuoden ympäri :)

      Poista
  3. hei mistä löysit tota cookies and cream makua? oon koittanu ettiä yksittäisiä jokapaikasta

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. NaturaZone, Lönnrötinkatu 4 (Helsinki)! Ihana yksityisyrittäjän luontaistuotekauppa, hinnat useasti halvemmat kuin muualla ja laadukas monipuolinen valikoimaa, myös asiantuntevaa palvelua :) Sieltä löytyy Questejä kaikissa julkaistuissa mauissa yleensä!

      Poista
  4. Loistava postaus. Ärsyttää kun valitetaan terveellisen ruuan olevan niin kamalan kallista - loppupeleissähän se on pitkälti pienistä valinnoista kiinni. Ja paikallisessa Cittarissa Questbarin hinta on ruhtinaalliset 4e ja hyllyt aina tyhjinä :-D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sanopa muuta - kyllä mun mielestä aika monet roskaruoatkin on nykyisillä sokeriveroilla jne. aika kalliita... lisäksi alkoholi se vasta kallista onkin, ja monet ruoan hinnasta valittavat eivät epäile tuhlata seitsemää euroa siideriin jos toiseenkin terassilla. Valinnoista se on kiinni, niin kuin mainitsitkin :)

      Poista
  5. Hyvin kirjoitettu!
    Terveellisestä ruuasta puhuminen leimataan toisinaan jopa elitistiseksi, vähän varakkaampien puuhailuksi. Samoin minulta monesti kysytään, että onko kasvistelu kallista!!! Häh! Nämä sinunkin listauksesi todistavat juuri päinvastaista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hih, ihan absurdia, että jonkun mielestä vegaaninen ruokavalio on kallis! Liha ja kala ovat niin hinnoissaan, että kyllä jo yhden pihvin hinnalla syö aika monta täyspainoista ja maukasta kasvisateriaa - siksi tykkään itsekin kasvisvoittoista ruokaa suosia.

      Tuo elitistiseksi leimaaminen on kyllä inhottavaa, yleensä on kyse vaan siitä, että toiset viitsivät nähdä vähän vaivaa ja toiset eivät... ja sitten leimataan elitistiseksi, kun ollaan vähän kateellisia siitä, mitä toiset saavat aikaan.

      Poista
  6. Ei vitsit, olipa hauska postaus! Sen lisäksi myös todella herättelevä :) Monestihan tulee valitettua että ruoka on kallista, terveellinen ruoka varsinkin. Se tosiaan riippuu aika paljon siitä mitä sinne ostoskoriin sujauttaa ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinpä, olen ehdottomasti sitä mieltä, että sekä terveellinen että epäterveellinen ruoka voi olla joko kallista tai edullista, riippuen täysin siitä, miten järkevästi valintojaan toteuttaa! Kaikki hifistely ja off-season jutut on tietysti aina kalliita - liha tosin tuntuu olevan off-season aina, ainakin hinnoista päätellen, ja ihan hyvä niin... samoin oma kauppansa pitää oppia tuntemaan, jotta pystyy käyttämään sen edullisuuksia hyväksi täysimittaisesti :)

      Poista
  7. Erinomainen pointti! Terveellisen ruokavalion ei tarvitse olla sen kalliimpaa kuin eineksien ja roskaruuankaan kuluttaminen, kunhan pistää vähän vaivaa ja ajatusta peliin. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvin muotoiltu - nimenomaan vaiva ja ajatus muuttaa kaiken! Ja yleensä se vaivannäkö on vielä aika mukavaa, ainakin tällaiselle penninvenyttämisestä nauttivalle kuin minä :)

      Poista

Kiitos kun jätät kommentin! Vastaan mitä pikimmiten.