lauantai 6. syyskuuta 2014

Kuvahaaste: arvaa paljonko ostokset maksoivat?


Minusta on hauskaa joskus mennä ruokakauppaan muutaman vaihtorahan kera ja katsoa, mitä summalla sattuu tuona päivänä saamaan. Tarkoituksena on nimenomaan päästä mahdollisimman täsmällisesti kolikoiden yhteissummaan niin, että mukana olleista senteistä yhtäkään ei jäisi käyttämättä. Nykyisessä valintojen tulvassa tällainen ruokashoppailu rajaa mukavasti vaihtoehtoja ja pakottaa harjoittamaan mukavasti päässälaskua. Sitten näistä innovatiivisista aineksista voi loihtia ties mitä eksoottisia herkkuja... Tänään ostin seuraavia kuvassa näkyviä tuotteita:

4 jättimäistä Stanley-lajista luumua
6 banaania
6 (irto)porkkanaa
2 pussia (yhteensä 500 g) maapähkinöitä
pala inkivääriä

Nyt sitten huvin ja urheilun kannalta tiedustelisin, paljonko uskoisit näiden ostosten maksaneen marketissa? Lähimmäksi veikannut saa kosolti mainetta ja kunniaa!

(Lähdettehän mukaan tähän juttuun, etten joudu ihan nolona leikkimään yksin. Pliis.)

78 kommenttia:

  1. 7,30e!
    :D Riippuu kyllä varmaan kaupastakin. Ja tarjouksista. Iiks.

    VastaaPoista
  2. Nyt lähtee ihan villi veikkaus, koska en tiedä luumun kilohintaa =) Mutta sanotaan että 8 €

    VastaaPoista
  3. Sanoisin noin viis euroo?

    VastaaPoista
  4. Samaa pitäisi itsekin harrastaa muuallakin kun karkkihyllyllä :D Veikkaan 4,25e

    VastaaPoista
  5. Hmm, veikkaisin 10-13€ ? Ostitko kasvikset luomua vai ihan perus?

    VastaaPoista
  6. Alle 10€ varmaankin, jos tarjouksia olet käyttänyt hyväksesi.. Olisiko 9,20€?? :)

    VastaaPoista
  7. Vastaukset
    1. Vastauksen osumatarkkuus vain osoittaa, että samoja tuotteita on tullut ostettua ja pennoset tarkkaan laskettua :D

      Poista
    2. Ihana olet :´) Sama täällä, pennosten laskenta on mukava harrastus, heh!

      Poista
  8. 13.60e ??? :D
    -Jenny

    VastaaPoista
  9. Voi itku, miten hankalan heitit. Ei kyllä tule paljon katseltua yksittäisten tuotteiden hintoja. Heitän ihan hatusta, että 6.40e... =) Menikö ihan mettään?

    VastaaPoista
  10. Hmmm, sanoisin 5,80€? Riippuu myöskin kaupasta mistä ostitkaan, mutta meikäläisen hyväksi havaitussa lähi S-marketissa olisi jotain tähän suuntaan :) Ja tässähän olisi aineksia vaikka porkkanapiirakkaan ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyseessä oli Prisma, siksi sanoin marketti etten halunnut mainostaa S-ryhmää liiaksi :)

      Poista
  11. Mun arvaukseni on 5,50 euroa :D

    VastaaPoista
  12. 8,50€ ? :D
    http://fitlinaa.blogspot.fi/

    VastaaPoista
  13. Hmm hankalan kysymyksen esitit! Luumut ja porkkanat taitaa ainakin tällä hetkellä olla tosi halpoja.. Veikkaan 3,95e :)

    VastaaPoista
  14. Hei,

    arvelisin 6-7 euroa.

    VastaaPoista
  15. hmm. nuo pähkinät ei muistaakseni ole mitään ihan halpoja, kun kerran tommosen samanmerkkisen ison pussukan ostin ihan vain oraville syötettäviksi, jotka liikkuivat takapihalla :D
    ehkäpä noihin ostoksiin yhteensä meni noin 8euroa?

    VastaaPoista
  16. 10 euroa? Et maininnut missä kaupassa kävit. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kävin Prismassa, mutten halunnut mainostaa liikaa S-ryhmää :)

      Poista
  17. 11,50
    Missä kaupassa mahdoit käydä? Pikkukaupassa on toki kalliimpaan kuin isoissa. Viime viikolla banaanit oli euron kilo :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mainitsin vain, että marketissa :) En halunnut mainostaa Prismaa liiaksi!

      Poista
  18. Musta tuntuu, etten osaa kyllä yhtään arvioida kunnolla! ;o Paitsi sen verran, että en usko olleen kovin hinnakas reissu. Maapähkinöiden hinnasta mulla ei oo minkäänlaista hajua, täytyy myöntää, mutta banaanit nyt on halpoja ja samaten porkkanoita on saanut aika edullisesti (ainakin sieltä missä minä ostokseni oon tehnyt:D), enkä usko luumujenkaan mitään hirmuisen kalliita olevan. Villi veikkaus on 3,5-5e. Nyt saatto kyllä mennä suuntaan tai toiseen aika pahasti päin metikköä :-D

    VastaaPoista
  19. Jos maapähkinät olis ollut vaikkapa alennuksessa, niin veikkaanpa 4 €.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Maapähkinät oli normahintaisia, 1,35 e/pussi :)

      Poista
  20. Hmm.. 8,50€?

    (Ps. ihania reseptejä sinulla täällä blogissa!!)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos ihana, sait mut hymyilemään! :)

      Poista
  21. Heitetään ihan hatusta.. 4,50€
    Eihän nuo kalliita raaka-aineita ole..

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei niin :) Harvoin ostankaan mitään kovin kallista!

      Poista
  22. 5 euroa sanoisin !

    VastaaPoista
  23. Hmm heitän ihan villin veikkauksen: 8 euroa? :D

    VastaaPoista
  24. Hauska harrastus! Voi kun olisinkin silloin nuorena ja rahattomana tajunnut ottaa tähän tapaan ilon irti pennosten laskemisesta. Vaikea edes arvioida noiden ostostesi hintaa, kun ei tule tuollaista laskelmointia harrastettua. Täytyy kuitenkin tarkentaa vielä, etten nyt sentään enkä yhtään rikas ole, näin pikku pätkätöiden ja äitiyslomien harrastajana ;D Ruoka on vain ainoa asia, mihin tuhlaan.
    Jos nyt jotain heittäisin niin olisiko 5 euroa, tai vajaa?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Täydellistä, Paula! Juurikin tasan femman (kalliit hienot luumut, pah!) :) Kyllä tuon pennin venyttämisen voi ottaa ahdistavana tai arkea värittävänä harrastuksena ;)

      Poista
  25. Hedelmät oli varmaan jotain tarjousjuttuja ja hajuakaan paljonko maapähkinät maksaa, joten arvaukseni on....7,85€

    VastaaPoista
  26. Veikkaisin että n. 13€ ? Tai ehkä hiukan enemmän?

    VastaaPoista
  27. Veikkaan vaikka että n. 8€!

    VastaaPoista
  28. Veikkaukseni on neljä euroa!:D
    Itse sain edellisviikolla mahtavan saaliin k-supermarketissa, koska suuri määrä hedelmistä oli 1e/kilo!!! x)

    VastaaPoista
  29. Ehkä noin neljätoista euroa..? :) Vaikea arvioida!

    VastaaPoista
  30. Annatko apuja sen verran, että kävitkö Stockkan herkussa vai Lidlissä? ;) Arvaan joka tapauksessa, että ostokset maksoivat 5,50 euroa :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hehe, totta, että Herkku vs. Lidl on erihintaisia :) Tosin Stockallakin on joskus tosi hyviä tarjouksia, varsinkin erikoisemmista jutuista! Mahtava lähelle osunut veikkaus joka tapauksessa :)

      Poista
  31. Öh.. 6,50 ? Laskeminen on kyllä kaameinta hommaa ever. Se on kuin korttitalo joka romahtaa aina just viime tipassa :)) , viimeistään kassalla. Eli minulla ei kyllä hinnosta ole hajuakaan. Minulta voisi kassa nyhtää ihan mitä tahansa enkä huomaisi mitään virhettä voih. Mutta tuo maine ja kunnia, se se olis poikaa :D
    -Hellu ja Blackie Kahden Naisen Loukussa-

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihana, miten kivasti kirjoitettu! Hah, mulla taas on aikamoinen matikkapää, näin jos saan ihan pikkiriikisen itsekehua haisevasti :)

      Poista
  32. Hei, maapähkinöiden hintaa en osaa ollenkaan arvata, mutta veikkaan että noin 5€ teki ostokset?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No hyvin arvioitu! Juurikin tasan vitosen! :)

      Poista
  33. Heititpä hauskan haasteen! Itsekin joskus harrastan moista ja arvelen, että olisko tuossa ruokaa n. 3-5 euron arvosta? Hatusta heitin tuon, heh. Terv. Sanni

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva kuulla Sanni, etten ole ainoa "pöhkö" :)) Hyvin kyllä veikattu, vitonenhan noihin meni!

      Poista
  34. Kiitos kaikille vastanneille! Ihanaa että lähditte leikkiin mukaan näin innolla, yli 50 kommenttia harvoin saan yhteen postaukseen. Ostokset olivat tasan sentilleen 5 euroa, minkä moni arvasikin tismalleen tai lähelle!

    VastaaPoista
  35. Vielä unohdin: olette kyllä maailman parhaat lukijat, joita koskaan olisin voinut toivoa!

    VastaaPoista

Kiitos kun jätät kommentin! Vastaan mitä pikimmiten.